اصلاح اسکولیوز

اسکولیوز

تصور عمومی و کلی از بدشکلی اسکولیوز انحناء جانبی ستون فقرات است. حال آن که این عارضه در واقع بسیار پیچیده‌تر است. اسکولیوز (کژپشتی، انحراف یا کجی جانبی ستون فقرات) بیشتر به یک مارپیچ شبیه است تا یک گودی یا انحناء ساده و می‌توان آن را با عبارت "مارپیچ سه بعدی" ستون فقرات توصیف کرد. شکل دنده‌ها، شانه‌ها و مفصل‌های ران نیز با چرخش ستون فقرات تغییر می‌کند و بیمار دچار مشکلات جدی می‌شود و از ناراحتی عمومی و تغییرهای قابل توجه ظاهری رنج می‌برد.

اسکولیوز (انحراف طرفی ستون فقرات) شایع‌ترین عارضه ستون فقرات در بین کودکان و نوجوانان به شمار می‌رود و تعداد قابل توجهی ازبزرگسالان نیز به این بیماری مبتلا هستند. براساس یکی از پژوهش‌های انجام شده در این زمینه نزدیک به 20 % بزرگسالان با مشکلانحراف ستون فقرات مواجه هستند؛ نتایج یک پژوهش دیگر نیز بیانگر ابتلا دو سوم افراد بالای 60 سال به این بیماری است.

کجی ستون فقرات معمولاً در میان بانوان شیوع بیشتری دارد؛ البته این تفکیک تنها در دوران نوجوانی و بزرگسالی صادق است و در مورد خردسالان نسبت مبتلایان دو جنس برابر است و حتی می‌توان گفت پسران بیش از دختران دچار انحراف ستون فقرات هستند.

اسکولیوز تمام نژادها و ملل را به یک اندازه درگیر می‌کند، هرچند به نظر می‌رسد مردم بعضی کشورها بیشتر مستعد این بیماری باشند. انحراف ستون فقرات مسری نیست و بعید است بتوان فعالیت خاصی را عامل ابتلا به آن دانست. دلیل اصلی بروز این انحراف در اکثر موارد مشخص نیست.

ثبت درخواست
ارسال پیام